Od pewnego czasu jak zauważyliście, skupiliśmy się bardzo mocno na fotografowaniu industrialu. Opuszczone fabryki czy

zakłady przemysłowe oprócz wspaniałych przestrzeni,niekiedy kryją w swoich pomieszczeniach pełne archiwa,szafy wypchane dokumentami,  magazyny z częściami zamiennymi oraz pomieszczenia z pełnym warsztatowym wyposażeniem.  Dzisiaj pokażemy wam wnętrza nieczynnej  poniemieckiej siłowni cieplnej, która  wraz z elektrownią wodną są niewątpliwie jednym z najcenniejszych zabytków energetyki zakładowej w Polsce. Do tej eksploracji zaprosiliśmy naszego kolegę Bartka z Terenu Prywatnego, którego pozdrawiamy i dziękujemy za ten udany wspólny wypad. 

Trochę historii 

Wybudowanie siłowni cieplnej wiąże się z tkalnią i przędzalnią powstałą w 1835 r. która na początku wykorzystywała zakładową elektrownię wodną.  W latach 1906 – 1910, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na moce produkcyjne zbudowano zakładową siłownię cieplną z dwoma zespołami prądotwórczymi – parowymi. (zobaczycie ją na zdjęciach) Obie stanowią dzisiaj ilustrację rozwoju energetyki zakładowej, podobnie jak bryła budynku fabryki.

Pierwszy zespół prądotwórczy, z 1906 r., złożony jest z maszyny parowej dwutłokowej (z cylindrami w układzie tandem), generatora synchronicznego z kołem zamachowym oraz ze wzbudnicy generatora z wirnikiem mocowanym kołnierzowo na wale generatora. Zespół drugi, z 1910 r. złożony jest z maszyny parowej jednotłokowej, generatora synchronicznego z kołem zamachowym oraz ze wzbudnicy generatora napędzanej przez przekładnię pasową z pasem płaskim.

 Z zespołami prądotwórczymi związane jest oryginalne wyposażenie dodatkowe siłowni w postaci m.in. aparatury kontrolno – pomiarowej, tablic nastawczych, wyłączników itp…

Od roku 1981 obie siłownie, wodna i cieplna, objęte są ochroną prawną. Od niedawna cały teren został wykupiony przez osobę prywatną, która w przyszłości che przywrócić temu miejscu ponowny blask. Obiekt jest należycie pilnowany i zagospodarowywany. Sprzęt jest nadzorowany. Planuje się w przyszłości uruchomić siłownię cieplną w celach pokazowych.  Elektrownia wodna została zmodernizowana i działa po dziś dzień. 

Dzięki uprzejmości właściciela udało nam tam wejść i sfotografować to miejsce. 

Ponownie siłownie parową odwiedziliśmy po prawie czterech latach w lecie 2020 roku w celu uzupełnienia i poprawienia galerii. 

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska 

Dawid Rzońca

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.