Dawne Zakłady Mechaniczne

Zakład powstał  w latach 50- tych XX w.  Zajmował się głównie produkcją silników wysokoprężnych i zespołów prądotwórczych. W latach 60. pracowało tu około 6 tys. osób.

Teren do dzisiaj objęty jest zakazem fotografowania i klauzulą poufności.Na 60 ha znajdowało się kilka olbrzymich hal i mniejszych budunków produkcyjnych. W zakładach produkowano także silniki do samochodów Żubr A80, a później nawet silnik o mocy 1000 KM do czołgu PT-91M. W XXI wieku zakład zaczął podupadać, aż w końcu w 2011 roku został zamknięty. Teren został podzielony i częściowo sprzedany prywatnemi inwestorowi. 

Fabryka zrobiła na nas duże wrażenie. Wielkie hale, w pełni wyposażone w sprzęt produkcyjny. Hamownia, biura, konstrukcyjne, magazyny z przeróżnymi częściami itp. Wszystko otwarte i czekające na uwiecznienie w kadrze. 

Dzisiaj sprzęt z tego zakładu jest powoli demontowany i wywożony. Powstanie tam osiedle. Tego co zobaczycie na tych zdjęciach, już w 80% nie ma.  Pozostanie tylko historia.

Przy okazji chcielibyśmy podziękować naszym kolegom i koleżankom z branży, za możliwość wprowadzenia i oprowadzenia nas po tej wspaniałej fabryce. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Autorzy Zdjęć

Marek Pawlicki

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

One thought on “Dawne Zakłady Mechaniczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.