Opuszczony Ośrodek Kolonijny

Opuszczony ośrodek kolonii letnich powstał prawdopodobnie w czasach PRL-u.  Kompleks składa się z kilku pawiloników mieszkalnych, budynku głównego ze stołówką i świetlicą. 

Obok stoi jeszcze domek dla wychowawców, plac zabaw i duża sala kinowa, gdzie widnieje godło RP . Widać po jego stanie, że kilkadziesiąt lat stoi już opuszczony i powoli kontrolę nad nim przejmuje natura, wdzierając się przez nieszczelne dachy i pootwierane okna do jego wnętrz.

W PRL-u co roku kilkaset dzieci ludy pracującego  wyjeżdżało na kolonie do zakładowych ośrodków położonych na terenie Polski. W tamtych czasach trudno by było znaleźć dziecko, które choć raz nie spędziło wakacji na koloniach. Była to masowa forma wypoczynku młodych ludzi. Wyjazdy organizowały szkoły i zakłady pracy. Dzisiaj kolonie nie przypominają tych sprzed lat.

Apele, poranna gimnastyka, wybory mis turnusu i nagrody za ładnie pościelone łóżko – 
Dzieci z miasta na wieś, a te ze wsi do dużych miast. Gdzie to się dzisiaj podziało?

Niektórzy z was może w dzieciństwie jeździli na tego typu kolonie? Teraz takie miejsca w naszym kraju powoli przestają istnieć.  Mamy nadzieję, że te fotografie, chociaż trochę przypomną co poniektórym czasy dzieciństwa. Poniżej galeria. 

Autorzy Zdjęć:

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska

Dawid Rzońca

 

6 thoughts on “Opuszczony Ośrodek Kolonijny

  1. Szanowni Państwo,

    dziękuję za relację i zdjęcia. Byłem w tym ośrodku w latach siedemdziesiątych. Interesują mnie zdjęcia ośrodka i okolicy. Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

    Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.