Haus Der Offiziere…………

Jedna z największych opuszczonych radzieckich baz wojskowych w całej Europie, a w dodatku największy ośrodek skupiający siły militarne 

poza granicami Związku Radzieckiego – Grupę Wojsk Radzieckich w Niemczech. To w gmachu tego budynku Rosjanie przygotowywali się do III Wojny Światowej. 

Dom oficerski, który zobaczycie na zdjęciach był zdecydowanie najbardziej luksusową rezydencją tego całego kompleksu militarnego. Posiadał zaplecze rekreacyjne w postaci teatru i basenu. Było to miasto zamknięte w czasie okupacji przez wojska radzieckie. Przed centralnym budynkiem stoi gigantyczny posąg Lenina. W Polsce odpowiednikiem była Legnica, gdzie stacjonowała Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej. Połączenie kolejowe bezpośrednio z Moskwą pozwoliło skutecznie odizolować się miastu od otaczającego go terenów, mając własne sklepy, telewizję, piekarnię i szpital,  aż do 1994 roku kiedy na mocy porozumień z rządem RFN – Rosjanie wycofując się z terenów dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej  porzucili te tereny.  

Dzisiaj te tereny są sukcesywnie zasiedlane przez ludność i powoli zanika pamięć o poprzednich lokatorach. Dawne budynki koszarowe są przebudowane na osiedla mieszkaniowe a część jest wyburzana. Również Dom Oficera i przyległe do niego zabudowania, które odwiedziliśmy zostały niedawno zakupione przez prywatnego inwestora i do dwóch lat powstanie tutaj luksusowy hotel z basenem, teatrem, salą bankietową itp. Urbex niedługo się skończy

Planowaliśmy długo odwiedzenie tego kompleksu. Dzisiaj efekt tej wizyty możecie podziwiać na fotografiach zamieszczonych poniżej. 

Autorzy Zdjęć:

Marek Pawlicki

Dawid Rzońca

Martyna Zagórska

Gabriel Kondras

GALERIA ZDJĘĆ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.