Miejsce na pierwszy rzut oka nie robi większego wrażenia, jednak w środku skrywa jedno pomieszczenie, które zachowało się bardzo dobrze

i ciężko się do niego dostać. Możliwe że dzięki temu zawdzięcza swój wygląd. Uczono w nim obsługi sprzętu ochronnego.

Przejeżdżając obok mało kto docenia ten niepozorny budynek z żółtą farbą. Od dziesięcioleci czeka na ponowne wprowadzenie się życia, ponieważ, wcześniej był dość żywy, dopóki nie opuszczono go  w latach 90 -tych.

W NRD było wiele obszarów, w których koncentrowała się duża liczba stacjonujących żołnierzy radzieckich . Ponieważ oficerowie mieli okazję mieszkać ze swoimi rodzinami w NRD , w koszarach i wokół nich toczyło się także życie cywilne – które było chronione przed resztą świata za sowieckim murem. 

Szkoła najprawdopodobniej pełniła funkcję liceum ogólnokształcącego ,więc uczyło się w niej setki uczniów, którzy w dni szkolne przyjeżdżali ze wszystkich stron do tego radzieckiego małego miasteczka

W budynku do dziś można odnaleźć wiele śladów tamtych czasów. Tablice prezentacyjne obejmują aspekty rolnictwa, matematyki lub wojska. Gablota przedstawia zagrożenie nuklearne w czasie zimnej wojny.

W latach 70 – tych dobudowano przy głównym budynku, który został połączony korytarzem. W tej dwupiętrowej rozbudowie znajdowała się duża sala gimnastyczna , ponieważ sala  w mesie dawnych oficerów nie zapewniała wystarczająco dużo miejsca. Do dziś zachowały się drążki, wsporniki do obręczy do koszykówki oraz piktogramy ze sportowcami boksu i tańca. Na siłowni odbywały się jednak nie tylko zajęcia wychowania fizycznego, ale także uroczystości i wydawane certyfikaty.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj panel z 16 zdjęciami żołnierzy. Byli to  „Bohaterowie Związku Radzieckiego” Wielu już nie żyje. Otrzymali nagrody w wojnie afgańskiej.

Było to najwyższe wyróżnienie i najwyższy tytuł honorowy przyznany w ZSRR za szczególne zasługi dla państwa i narodu, związane z bohaterskim wysiłkiem.  

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘĆ 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.