Ostatnio dużo wpisów związanych było z poradzieckimi obiektami wojskowymi. Czas powrócić chociaż na chwilę do industrialu, który ostatnio trochę zaniedbałem.

Choć o istnieniu tego miejsca wiedziałem już od dawna, to nigdy nie było czasu wybrać się do niego. Udało się dzięki temu, że inna lokalizacja nie wypaliła tego dnia. Na szczęście ten zakład był niedaleko i posłużył jako obiekt zastępczy.

Historia istnienia tej fabryki sięga blisko stu lat. Przedwojenny zakład w czasach PRL-u został znacjonalizowany. Stopniowo został rozbudowany. Miał również dużo filii. Kłopoty standardowo zaczęły się po 1989 roku. Klienci coraz mniej kupowali tego typu produkty, jakość pozostawiała wiele do życzenia. Przedsiębiorstwo było państwowe. Często zmieniała się władza Prywatyzacja nie udała się. W 2012 roku sprzedano kopalnię, która wydobywała surowiec do produkcji ceramiki. Miało to pomóc postawić firmę na nagi W 2013 roku ogłoszono upadłość. Planuje się w przyszłości utworzyć na dawnych terenach pofabrycznych produkcję prefabrykatów dla domów. Hale w obecnej chwili są wyburzane.

Teren jest na tyle duży, że by go ogarnąć potrzeba było 4 godzin. Niestety większość maszyn została już wywieziona. Hale w większości stoją puste. Nieliczne pozostałości zobaczycie poniżej w galerii.

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.