Zakłady które niegdyś były centrum polskiego szybownictwa. W swojej prawie 70- letniej historii przeszły wiele zmian nazw i przekształceń. Powstały po II Wojnie Światowej kiedy to odbyła się Pierwsza

Ogólnopolska Konferencja Szybowcowa poświęcona opracowaniu kierunków rozwoju szybownictwa w Polsce na której zaproponowano utworzenie ośrodka badawczego poświęconemu szybownictwu.

Ośrodek ten na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniał nazwy, z których najbardziej był znany jako Szybowcowy Zakład Doświadczalny. Powstało ponad 60 konstrukcji, które zyskały uznanie na całym świecie. Polskie szybowce były eksportowane na globalną skalę.

Przemian społeczno-gospodarczych z 1989 roku, zakład nie przetrwał. Był to globalny problem Polskich zakładów pracy, które przy braku doświadczenia funkcjonowania na wolnym rynku, a przede wszystkim bez wsparcia administracji rządowej nie potrafiły funkcjonować na wolnym rynku. Nie pomogła nawet tutaj wysoka renoma szybowców jakie te zakłady produkowały .Spółkę kupił zagraniczny inwestor, który przejął prawa do produkcji i patentów. Firma nadal kontynuuje produkcję szybowców, ale tylko w części hal. Reszta wraz z biurowcem jak zobaczycie na zdjęciach powoli popada w ruinę

Do zakładów szybowcowych wybrałem się w tamtym roku. Niestety nie zobaczycie na zdjęciach małej awionetki, która została najprawdopodobniej zabrana przez właściciela. Spóźniłem się o kilka tygodni.

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *