Zapowiadana galeria pomników wdzięczności armii radzieckiej, które do dzisiaj w bardzo dużej ilości znajdują się na terenie Niemczech wschodnich niegdyś byłej ,,NRD”.

O ile w Polsce poza cmentarzami większość pomników zostało rozebranych i przewiezionych do muzeum, to w Niemczech stoją po dziś dzień i mało tego są pielęgnowane i zagospodarowane. Zastanawiałem się dlaczego tak to wygląda. Dlaczego Niemcy nie pozbyli się tego? Sprawa okazała się bardzo prosta. Berlin jest ustawowo zobowiązany do pielęgnowania pomników armii sowieckiej. W ramach podpisanej w 1990 roku międzynarodowej umowy między RFN, NRD i czterema mocarstwami koalicji antyhitlerowskiej (tzw. Traktat dwa plus cztery) uregulowano także sprawę zachowania i opieki nad miejscami pamięci.

Druga sprawa to mentalność starszego pokolenia mieszkańców byłej ,,NRD” Zjawisko to nazywa się ostalgią. Wielokrotnie o tym rozmawiałem i spierałem się z moimi znajomymi, którzy żyli w byłej już NRD, a na co dzień współpracuje z nimi w muzeum do którego należę. Niemcy wschodni dobrze mówią o Rosji, wielu nawet tęskni za czasami socjalizmu jak za rajem utraconym. Musimy wiedzieć, że Sowieci wprowadzali komunizm, socjalizm w NRD przy pomocy niemieckich przedwojennych komunistów. To nie był tylko element obcy, to byli też swoi. Niemieccy komuniści byli wierni ideom socjalizmu do samego końca, pewnie wierzyli mocniej niż sowieccy. a wojska sowieckie byli obecni w NRD prawie wszędzie, to nie byli obcy. Temat jest bardzo trudny. Chciałbym być dobrze zrozumiany. Moje fotografie maja charakter dokumentalny i historyczny. Nie jestem fanem armii radzieckiej i postępowania jej spadkobierczyni ,,Federacji Rosyjskiej” . Jestem przeciwko Wojnie i nieuprawnionej agresji Rosji na Ukrainę

Marek Pawlicki

GLAERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *