Na początku warto wyjaśnić czym jest urban exploration. Termin ten oznacza miejską eksplorację. W realu urbex to odwiedzanie miejsc opuszczonych, niedostępnych dla większości osób i najczęściej zapomnianych. Są to np: stare fabryki, zapomniane szpitale,opuszczone domy czy porzucone zamki i pałace itp…

Dolny Śląsk jest dla nas szczególnym miejscem . W granicach tego województwa znajduje się najwięcej opuszczonych i często niedostępnych obiektów zamkowych, pałacowych, fabrycznych, wojskowych, szpitalnych itp.

Urbex to coraz częstsza forma spędzania wolnego czasu wśród tych, którzy lubią wyzwania, coś niecodziennego i niespotykanego. Nie chcą jak większość iść do muzeów, teatrów, kin itp.. 

 

Z każdym opuszczonym miejscem, budynkiem wiąże się jakaś tajemnicza historia. Pomyśleć można że niegdyś tętniły one życiem a teraz niszczeją na naszych oczach. Dlatego jak już wcześniej wspominałem dokumentujemy to i pokazujemy społeczeństwu poprzez zdjęcia i krótki opis historii by pamięć o tych budynkach nie przeminęła.

Pasja ta wiąże się również s szeregiem niebezpieczeństw. Z racji tego iż większość budynków, które zwiedzamy jest w stanie opłakanym (zerwane podłogi oraz dachy ) zmusza nasz to do zachowania należytej ostrożności. Takie obiekty z racji swojego wieku i działających na nie siły przyrody należą do szczególnie niebezpiecznych. Jednak nas to nie przejmuje. Realizujemy swoją pasję. Chcemy by ludzie mogli to zobaczyć. Zależy nam by znajdowali się chętni do przejmowania tych obiektów a co za tym idzie do odrestaurowywania i przywracania im dawnej świetlności. Wierzymy że nasza praca dołoży cegiełkę to tych działań.

Coraz więcej w naszej eksploracji napotykamy szereg trudności jakie są związane z wejściem do opuszczonych miejsc. Wiele opuszczonych budynków (szczególnie tych które należały wcześniej do wojska oraz urzędów samorządowych lub rządowych) jest chroniona przez profesjonalne agencje ochrony. Jest to oczywiście pozytywny aspekt , ponieważ  istnieje duża szansa, że nie zostaną one zdewastowane ale wiąże się również z niemożliwością zwiedzenia takiego obiektu bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia.  Niestety nasze władze często odmawiają wydania zgody na tego tupu przedsięwzięcia tłumacząc się przepisami bhp. Dlatego apelujemy do nich: Nie przeszkadzajcie nam eksploratorom tylko udostępniajcie te obiekty do zwiedzania. Nie jesteśmy wandalami.

 

Stosujemy  zasadę ,, Take only pictures, leave only footsteps” co oznacza, że pozostawiamy miejsce w stanie zastanym. Stosujemy od tej zasady niekiedy wyjątki. Czasami trzeba przenieść, przestawić rzecz by lepiej ująć ją w kadr.  Zapraszamy was do śledzenia i polubienia naszych profili na Facebook-u i Instagramie. 

Środowisko Eksploratorów jest specyficzne. Na wielu portalach związanych z urbexe-m, lub eksploracjami zauważacie obiekty oraz miejsca, które nie posiadają pełnych nazw oraz lokalizacji. Jest to świadome działanie.Oni  chronią te miejsca przed dewastacją. Jest to zrozumiałe a nawet wskazanie. W naszym kraju wciąż przybywa wandali niż ubywa. U nas na portalu podajemy pełne nazwy obiektów wraz z lokalizacją tylko wtedy gdy wiemy, że są należycie chronione i pilnowane a wejście do nich wymaga wielu zgód administracyjnych. Dlatego nie martwimy się, że wandalom będzie się chciało przejść tą zaporę biurokratyczną by tam wejść i coś zdewastować bądź ukraść. 

Jednym z rodzajów urbex-ów jest infiltracja, która zyskuje na naszym kraju coraz więcej zwolenników,  czyli  eksplorowanie czynnych, aktualnie użytkowanych budynków, które zazwyczaj są chronione i niedostępne dla postronnych ludzi.  Zazwyczaj eksploratorzy odwiedzają je w niedzielę, gdy są zamknięte. Jest to zupełnie inny rodzaj eksploracji. Ja osobiście uważam, że każdy robi to co chce i lubi.