Wojenna nekropolia oficerów radzieckich poległych lub zmarłych w wyniku ran i chorób odniesionych w czasie oblężenia Wrocławia w roku 1945. Pochowano tu 763 radzieckich oficerów, w tym 69 nieznanych z imienia i nazwiska, pochodzących głównie z 6 Armii I Frontu Ukraińskiego pod dowództwem gen. Władimira Głuzdowskiego. 

Wśród pochowanych znajdują się także dwaj niemieccy antyfaszyści: Horst Viedt i Josef Wagner.Cmentarz chodź nie opuszczony to zasługuje na uwagę ze względu na historię oraz ciekawe obiekty w postaci czołgów, armat, grobowców oraz pomników. Jest on dostępny dla wszystkich. Bez żadnego problemu każdy go odnajdzie. Warto zauważyć że ta nekropolia została niedawno odnowiona. Odrestaurowano tablice nagrobkowe oraz pomalowano czołgi i armaty. Kolumny zostały wypiaskowane.

Cmentarz znajduje się między ulicami Karkonoską a Wyścigową na działce o powierzchni 5,3 ha w kształcie trójkąta o rozszerzonej podstawie. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Autorzy zdjęć:

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘĆ

[gallery_one id=”2347″ view=”justified” settings=”%7B%22margins%22%3A%223%22%2C%22rowHeight%22%3A%22%22%2C%22lightbox%22%3A%221%22%7D”]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *