Zlikwidowany Okręgowy Szpital Kolejowy SPZOZ jest bardzo ciekawym a zarazem niedostępnym obiektem, który jeszcze do niedawna  funkcjonował. Został zlikwidowany po tym jak wybudowano nowy szpital na 

ul. Gen. A. E. Fieldorfa 2 we Wrocławiu. Jesteśmy pierwszymi eksploratorami, którzy odwiedzili to miejsce. Na wstępnie zaznaczę, że obiekt jest chroniony i wejście na własną rękę nie jest możliwe. Poniżej trochę historii szpitala. 

W roku 1897 podjęto decyzję o budowie nowoczesnego szpitala żydowskiego (Israelitisches Krankenhaus). Ogłoszono konkurs i w 1901 roku rozpoczęto budowę. Otwarcie szpitala odbyło się w 1903 roku pod koniec kwietnia. W latach 30-tych dysponował on 400 łóżkami. W 1939 roku władze hitlerowskie zarekwirowały budynki. Po II Wojnie Światowej otworzono w tym miejscu Szpital Kolejowy, który przetrwał do 2015 r.

Po wojnie prowadzono prace remontowe zniszczonych budynków.
Twórcą Szpitala Kolejowego był lek.med. Stanisław Matys. Pierwszym dyrektorem był Józef Andrzej Ochlewski. Kolejnymi dyrektorami byli:
Lech Lenkiewicz, Jarosław Leszczyszyn, Paweł Wróblewski, po. Zdzisław Cepiel, Paweł Wróblewski.

Źródło: wwwdolny-slask.org.pl

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego miejsca.

Autorzy zdjęć:

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘĆ

[gallery_one id=”2224″ view=”justified” settings=”%7B%22margins%22%3A%223%22%2C%22rowHeight%22%3A%22%22%2C%22lightbox%22%3A%221%22%7D”]

Jeden komentarz

  1. Author

    Thank you. I write only that it will be more of these places. It will be something to watch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *