Eksploracja dawnej Katedry i Kliniki Onkologii i hematologii Dziecięcej należała do bardziej udanych. Szpital choć został opróżniony ze wszelkiego sprzętu medycznego typu (łóżka, leki, biurka, aparatura medyczna itp..)

to dało się w nim odnaleźć inne ciekawe rzeczy i pozostałości.

Poniżej krótka historia. Warto przeczytać

Jeszcze na długo przed II Wojną Światową kierownikiem Królewskiej Kliniki Neurologicznej (Königlische Nervenklinik) w 1912 roku został słynny i wybitny neurolog i neuropatolog Alois Alzheimer. Jemu poświęconą tablicę odsłonięto 15 XII 1995 r. 

Źródło dolny-slask.org.pl 

W 1973 roku utworzono w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej Oddział Hematologii. Decyzją Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oddział w 1981 roku zyskał status Kliniki Hematologii Dziecięcej, od roku 1988 szyld znów zmieniono – na Klinikę Hematologii i Chorób Rozrostowych Dzieci AM. W roku 2000 przyjęto kolejną nazwę – Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej, którą zmieniono w 2002 roku na Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologiii Hematologii Dziecięcej. Dzisiaj Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” jest jedyną specjalistyczną placówką na Dolnym Śląsku, która prowadzi leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi i układu krwiotwórczego. Rocznie hospitalizowanych jest ~ 6300 dzieci i udziela się tutaj 7 tysięcy porad konsultacyjnych. Od 1976 roku Klinika prowadzi także szpital dzienny, który przyjmuje około 6 tysięcy dzieci rocznie. Po uzyskaniu specjalistycznego wyposażenia w 1994 roku otwarty został 3 stanowiskowy, zbudowany i wyposażony przez Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” oraz szwajcarską Fundację GIGAX, oddział transplantacji szpiku kostnego. Dzięki Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” w roku 1999 Oddział powiększono o kolejne 3 stanowiska. W 2000 roku dzięki Fundacji „Polsat Dzieciom” Małgorzaty Żak Oddział powiększył się o kolejne 6 stanowisk.
W 2002 roku otwarto wyjazdowe hospicjum dla dzieci. W 2003 oddano do użytku wyremontowany za środków Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” oddział intensywnej opieki hemato-onkologicznej.

Źródło: www.usk.wroc.pl

W dniu 23 listopada 2015 r. klinika została przeniesiona do nowego budynku “Przylądek Nadziei” przy ul. Borowskiej (dojazd od ul. Rudolfa Weigla). Obecnie jest wystawiona na sprzedaż. Należy napisać, że obecny właściciel dba o budynek. Jest ogrzewany i dobrze zabezpieczony. Stała ochrona + monitoring. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Autorzy zdjęć:

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska 

GALERIA ZDJĘĆ

[gallery_one id=”2836″ view=”justified” settings=”%7B%22margins%22%3A%223%22%2C%22rowHeight%22%3A%22%22%2C%22lightbox%22%3A%221%22%7D”]

 

Jeden komentarz

  1. Znam doskonale ten szpital,moja córka leżała w nim,wspaniali ludzie tu pracowali ,lekarze i pielęgniarki. Spędziłem w nim trochę czasu, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *