Dawny Biurowiec Fabryki Urządzeń

Dawny biurowiec przy pewnej Fabryce Urządzeń Przemysłowych był na naszym celowniku od dawna.Powstał w latach 70-tych i funkcjonował do 2008 r. Od jego zamknięcia nikt w nim nie był.

Część wyposażenia została wywieziona jednak jak zobaczycie na zdjęciach i filmie, to spora część jeszcze pozostała. Wyposażenie pamięta jeszcze wczesne lata “Gierka” także obiekt zrobił na nas bardzo dobre wrażenie.

Jest w nim wiele pomieszczeń biurowych z wyposażeniem plus sala konferencyjna a nawet radiowęzeł. Stare komputery, pootwierane sejfy wraz z sprzętem biurowym. Miłe wrażenie zrobiło na nas biuro “Solidarności” , w którym było pełno dokumentów zakładowych, gazet i flag. 

Budynek na co dzień jest zamknięty i zabezpieczony. Jedyna możliwość wejścia, to uzyskanie zgody. Nie było to łatwe ale udało się. 

 

Historia 
1951 – 1964 – Powstaje  w samodzielna jednostka o nazwie … Fabryka Urządzeń Przemysłowych” w X, podległą Zjednoczeniu Przemysłu Budowy maszyn Ciężkich ZEMAK, a następnie Zjednoczeniu Przemysłu Budowy Urządzeń Chemicznych CHEMAK w Warszawie.
1965 – 1990 – Intensywny rozwój i rozbudowa zakładu min. poprzez specjalizację w produkcji aparatury i urządzeń dla przemysłu cukrowniczego i chemicznego, oraz pomp przemysłowych, oddanie do użytku nowych hal produkcji pomp i wydziału aparatury.
1992 – 1995 – Przekształcenie „ Fabryki Urządzeń Przemysłowych” w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, wybraną przez XV Narodowy Fundusz Inwestycyjny S.A. i rozpoczęcie procesu restrukturyzacji spółki.
1997 Przekształcenie części Fabryki Urządzeń Przemysłowych S.A. w Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe i Produkcyjne w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, które od 2013 r. powróciło do tradycyjnej nazwy firmy tj. Fabryki Urządzeń Przemysłowych X

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej odkrywczej eksploracji. Zaznaczamy, iż jesteśmy pierwszymi eksploratorami, którzy tam weszli i uwiecznili to miejsce. 

Autorzy Zdjęć:

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska 

Dawid Rzońca

GALERIA ZDJĘĆ

5 thoughts on “Dawny Biurowiec Fabryki Urządzeń

  1. Bez przesady. Ja np. zabieram czasem z takich miejsc jakieś ciekawe drobiazgi, np. dokumenty, plakaty, etc. W moim archiwum są one uchronione przed zapomnieniem. Inaczej strawi to czas albo ktoś inny to zabierze lub zniszczy. I uważam, ze ma to sens .

  2. Bez przesady. Ja np. zabieram czasem z takich miejsc jakieś ciekawe drobiazgi, np. dokumenty, plakaty, etc. W moim archiwum są one uchronione przed zapomnieniem. Inaczej strawi to czas albo ktoś inny to zabierze lub zniszczy. I uważam, ze ma to sens .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.