Przez ponad cztery dekady w byłej NRD stacjonowało około pół miliona radzieckich żołnierzy i cywilów. Więcej niż w innych krajach satelickich zależnych od ZSRR. 

Było to oczywiste, gdyż NRD graniczyła z RFN. Grupa wojsk radzieckich w Niemczech wschodnich była  najsilniejszą grupą operacyjną (utrzymywana w pełnej gotowości bojowej). Działała na styku z siłami zbrojnymi NATO. Była wyposażona w najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt. Było to państwo w państwie. Z własnymi zasadami, strukturami i  kulturą. Było to największe rozmieszczenie wojsk w historii. Opuściły one NRD dopiero w 1994 r. Dzisiaj pozostała po nich spuścizna w postaci opuszczonych kompleksów wojskowych i ziem niezdatnych do użytku, ponieważ wcześniej były wykorzystywane jako poligony wojskowe. Część koszar zostało odnowionych – część wyburzonych, ale duża jeszcze ilość do dzisiaj stoi uśpiona w głębokim śnie. Są jak duchy opowiadające swoje historie nam eksploratorom, którzy je odwiedzają. 

Kompleks wojskowy który zobaczycie poniżej służył przed II Wojną Niemcom jako ośrodek szkoleniowy SS. Później szkolono tam artylerzystów a w trakcie wojny załogi czołgów. Po wojnie przejęli go Rosjanie tworząc w nim obóz przejściowy dla uchodźców. Później stacjonował tam batalion remontowy. Kompleks posiadał parę budynków administracyjnych, kino – teatr. Został opuszczony przez armię radziecką w 1994 r.

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska

Dawid Rzońca

GALERIA 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.