Ponownie odwiedziliśmy nieczynną hutę szkła. Nadarzyła się okazja, gdyż okazało się że od niedawna zostało zrobione wejście do hali z piecem hutniczym,

do której wcześniej nie było dojścia. Opuszczona huta szkła jest miejscem wyjątkowym. Zrobiła na nasz niesamowite wrażenie. Tutaj w 2008 roku czas się zatrzymał. Ludzie pewnego dnia skończyli 

pracę i już do niej nigdy nie powrócili. Okazało się że ówczesny właściciel zbankrutował, nie wypłacając przy tym pracownikom należnym im pensji. Budynki później wykupiło miasto ratując przy tym historyczne zabudowania.

Dzięki temu ruchowi dzisiaj będziecie mogli zobaczyć to, co kryje to miejsce a jest tego trochę:Piec do obróbki cieplnej szkła, ubrania pracowników, maszyny, telefony, wózki, kryształy, to tylko cząstka tego co w naszych fotografiach pokażemy wam. 

Do wspólnej eksploracji tym razem  zaprosiłem Andre z Gentelman Of Decay i Petera z U.E.G Photography – Niemieckich eksploratorów. Dziękuję wam za przybycie i pozdrawiam 

Trochę historii tego miejsca.

Historia tej huty zaczęła się w XIX wieku, kiedy to uruchomiono produkcję szkła optycznego, a w późniejszym czasie szkła opakowaniowego (butelki, słoje) i oświetleniowego. Przed II Wojną Światową Huta była jedną z wielu w mieście.


Miasto gdzie znajduje się huta było jednym z największych ośrodków przemysłu szklarskiego w Europie, powstałego na bazie istniejących pokładów polodowcowych piasków szklarskich, oraz zasobów drewna i węgla brunatnego. Huty zatrudniały w sumie około 4 000 pracowników.

Działania wojenne okresu II Wojny Światowej w znacznym stopniu zniszczyły to miejsce, w tym również Hutę którą odwiedziliśmy. Produkcję uruchomiono po odbudowie ze zniszczeń w 1949 roku.

Do roku 1967 huta funkcjonowała jako samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Huta Szkła “X” produkując głównie szkło opakowaniowe.  Po przekształceniach w latach 90 – tych huta działała do 2008 r. Nie przetrwała przemian ustrojowych tak jak większość tego typu obiektów. 

Urząd kupił budynki huty. To odważna decyzja. Dzięki niej nie znikną z powierzchni cenne zabytki techniki, będące świadectwem hutniczej przeszłości miasta.

Aktualnie odtworzenie produkcji szkła nie wchodzi już w rachubę. Przejęte od syndyka budynki gmina wykorzysta między innymi na własne cele. W planach jest przeniesienie do zabytkowego biurowca urzędu miasta i skupienie w jednym miejscu wszystkich  jednostek gminnych.

Zapraszamy was do obejrzenia galerii zdjęć:

Autorzy Zdjęć

Marek Pawlicki

Galeria Zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *