Bunkier został wybudowany w latach 60 – tych. Był potencjalnie przystosowany do składowania i użytkowania lotniczej broni atomowej. Nigdy nie został jednak wykorzystany do tego celu. Jest on dwukondygnacyjny

z zabudową naziemną, Magazyn na broń atomową mieścił się na dole. Na górnej kondygnacji znajdowały się pomieszczenia dla obsługi, pokój łączności, stacja dozoru, pomieszczenie z urządzeniami klimatyzacyjnymi. (Nic po nich nie zostało) Przed bunkrem urządzono punkt przeładunkowy z suwnicą i rampami. Posiada kamuflaż w postaci namalowanych sosen i betonowe kioski wartownicze.

Sowietów dziś nie ma, ale zostały po nich różne pamiątki, w tym te współtworzące kulturowy krajobraz okolicy. Dookoła schrony, garaże, okopy, bramy i ogrodzenia z drutu kolczastego. Gdzieniegdzie inskrypcje ścienne w języku rosyjskimi mural z Leninem w tle. Niestety nie jest on w dobrym stanie. Narażony na czynniki atmosferyczne z roku na rok ulega degradacji.

Chodząc tam cały czas przeszywały mnie myśli, że przebywam w miejscu niegdyś super tajnym, i podległym rozkazom bezpośrednio z Moskwy. Ogólnie będąc w Niemczech odwiedziłem niemal identyczny tego typu bunkier, z tym że zachował się w lepszym stanie. Aparatura i różnego rodzaju przyrządy do obsługi ostały się. Nie zostały zdemontowane.

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.