Armia Czerwona opuściła to miejsce 27 lat temu. Było to największe miasto wojskowe na niemieckiej ziemi, gdyż stało się siedzibą Naczelnego Dowództwa Grupy

Sił Radzieckich w Niemczech aż do ich opuszczenia w 1994 roku. Z czasem „Mała Moskwa” stała się domem dla aż 75 000 radzieckich mężczyzn, kobiet i dzieci. W Polsce odpowiednikiem była Legnica, gdzie stacjonowała Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej.

Połączenie kolejowe bezpośrednio z Moskwą pozwoliło skutecznie odizolować się miastu od otaczających go terenów. Rosjanie mieli tutaj wszystko, czego potrzebowali, w tym szkoły, supermarkety, kina, poligony, baseny, obiekty sportowe i firmy na powierzchni około 600 hektarów. Trwało to aż do 1994 roku kiedy na mocy porozumień z rządem RFN – Rosjanie wycofując się z terenów dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej  porzucili te tereny.  

Dzisiaj te obszary są sukcesywnie zasiedlane przez ludność i powoli zanika pamięć o poprzednich lokatorach. Dawne budynki koszarowe są przebudowane na osiedla mieszkaniowe a część jest wyburzana.

Gdy dowiedziałem się, że obszar sukcesywnie jest zasiedlany i część charakterystycznych budynków niebawem zostanie wyremontowana, postanowiłem wybrać się i uwiecznić to miejsce. Ogromny teren nie pozwalał mi w jeden dzień ogarnąć wszystkiego. Potrzebowałem ponad trzech wyjazdów. Dzisiaj z satysfakcją mogę się pochwalić niemałą galerią dokumentującą sporą część dawnego centralnego garnizonu Zachodniej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej.

Dziękuję bardzo za pomoc mojemu koledze Йорг Бенневиц.

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.