Zapowiadana kolejna fotorelacja z Litwy. Schron szkoleniowy pod Litewskim Instytutem Nauk Fizycznych i Technologii jest jednym z wielu, które są rozsiane są po całym terytorium byłych Republik Radzieckich. Ten udało mi się odwiedzić na ostatnią chwilę przed likwidacją.

Niestety mało mam informacji na temat jego historii ale z tego co rozmawiałem z moimi Litewskimi kolegami, tego typu schronów, bunkrów itp… powstało bardzo dużo w czasach tzw. ,, Zimnej Wojny” i nie ma co się dziwić. Już od czasów Stalina w ZSRR zaczęto budować bunkry i tajne schrony dla partyjnych dygnitarzy. Sowieci mieli hopla na punkcie wojny nuklearnej z zachodem i przygotowywali się skrupulatnie do niej budując tego typu miejsca w ilości masowej w bloku wschodnim a szczególnie na całym terytorium ZSRR.

Jestem bardzo szczęśliwy ponieważ udało się na ostatnią chwilę odwiedzić tp miejsce. Teraz jest likwidowane. Niestety panował w środku spory nieład, ponieważ dobrała się do niego lokalna młodzież i stopniowo go dewastowała.

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *