Duga, bo tak oficjalnie nazywał się system, to antybalistyczny radar wczesnego ostrzegania działający w technologii pozahoryzontalnej. Oznacza to, że obiekty wykrywane przez urządzenie mogą

znajdować się poza linią horyzontu, a w ich namierzaniu nie przeszkadza krzywizna ziemi. Jest to możliwe dzięki odbijaniu się fal radiowych od powierzchni globu oraz jonosfery. Na cały system składały się trzy urządzenia zamontowane w Czarnobylu, Komsomolsku nad Amurem i Mikołajowie, jednak głównym ośrodkiem był właśnie Czarnobyl.

Instalacja składała się z kilku elementów znajdujacych się w róznych miejscach, z ktorych ten postawiony w niedalekim pobliżu elektrowni stanowił główny węzeł o oznaczeniu RŁU-1. Chroniony był klauzulą tajności i oficjalnie nazywany centrum radiowym telekomunikacji.

Instalacja działała do roku 1986, kiedy to zawieszono jej pracę po katastrofie reaktora atomowego w Czarnobylu. Jednak we wrześniu 2014 ponoć zarejestrowano sygnał, który był identyczny z tym, jaki emitowała wcześniej Duga.

Radar chodź już prawie 30 lat nie działa, to zrobił na mnie ogromne wrażenie. Każdy szanujący się eksplorator winien to miejsce odwiedzić. Nigdy wcześniej nie widziałem takiego obiektu. Jest naprawdę ogromny.  Promieniowanie wokół radaru miejscami przekraczało 0,30 u.Sv/h.  Nie miałem możliwości wejścia na górę. Jest to ponoć możliwe ale z samego rana trzeba przyjechać. Eksplorowałem tam również pomieszczenia techniczne oraz mieszkalne. Mimo upływu lat można nadal tam znaleźć rzeczy pozostawione przez obsługę radaru. Na zdjęciach zobaczycie całą instalację antenową. Budynek techniczny, gdzie kiedyś znajdowały się urządzenia do obsługi radaru (zostały ewakuowane na następny dzień po wybuchu elektrowni). Dodatkowo zobaczycie budynek administracyjny. Tam będą łóżka, krzesła, biurka, mapy, książki itp.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tego niesamowitego miejsca.

Marek Pawlicki

GALERIA 

2 komentarze

  1. Niewiele widać na tych zdjęciach, są dostępne takie bez tych filtrów? :/

    1. Author

      Takie robiliśmy na początku w HDR i trochę nie wyszły..:-(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *