Opuszczony Radiowy Ośrodek Nadawczy był jedynym tego typu obiektem w Polsce, który nadawał sygnał Polskiego Radia na Europę Zachodnią i Wschodnią za pośrednictwem anten

kierunkowych na falach krótkich. Mimo że radiostacja miała charakter cywilny,to była w czasach PRL-u bardzo ważnym obiektem strategicznym dla Państwa z racji tego, że nadawała “propagandowe” audycje dla Polonii za granicą. Powstała w latach 50-tych i nadawała praktycznie nieprzerwalnie do 2008 r.  Film  z obiektu wraz z krótką historią możecie obejrzeć klikając w ten link

Teren ma około 100 hektarów. Otoczony jest podwójnym płotem z drutem kolczastym chroniącym go przed wejściem niepowołanych osób. Niegdyś doskonale chroniony z racji tego, że na tym 100 hektarowym ternie oprócz samej radiostacji znajdowało się w lesie wiele urządzeń antenowych (maszty, słupy, kable itp..). W 2013 r. 90% wyposażenia radiostacji wraz z masztami antenowymi zostało rozebranych i wywiezionych na złom. Dzisiaj jak zobaczycie na zdjęciach obiekt stoi pusty i niszczeje.  Zauważyliśmy wiele grup ,które go odwiedzają (niekoniecznie by zrobić zdjęcia).  Wielka szkoda. 

Zapraszamy was do obejrzenia galerii zdjęć z tego miejsca. Dodatkowo tak jak zapowiadaliśmy. Publikujemy unikatowe zdjęcia  z lat 50-tych, które pokazują lata świetności tego miejsca. Zastrzegamy, że zdjęcia te należą do nas i są zabezpieczone znakiem. Zabraniamy kopiowania i zamieszczania ich na innych stronach bez naszej zgody. 

HISTORIA OBIEKTU

Radiofoniczny Ośrodek Nadawczy  zbudowany został Polskiego Radia w końcu lat 40 -tych ubiegłego wieku. W lipcu 1950 roku uruchomiony

został pierwszy nadajnik krótkofalowy firmy Tesla o mocy 100 kW emitujący program Polskie Radio dla zagranicy. W latach 50- tych dostawiono kolejne 2 nadajniki krótkofalowe Tesli Do roku 1967 pracowały 3 nadajniki po 100Kw i nadajnik RCA o mocy 7,5 kW. Na terenie kilkudziesięciu hektarów zlokalizowanych było około 30 systemów antenowych podwieszonych na drewnianych kilkudziesięciometrowych masztach. Do emisji dalekosiężnych wykorzystywane były anteny rombowe, ścianowe oraz opracowane spacjalnie dla ośrodka anteny wzdłużone. W roku 1967 nadajnik 7,5 Kw zastąpiony został nowoczesnym na owe czasy nadajnikiem RKV -120 /prototyp/ firmy Tesla.

W latach 1968 1970 nastąpił rozwój i modernizacja obiektu. Zjednoczenie Stacji Radiowych i Telewizyjnych zakupiło 4 kolejne nadajniki KRV – 120 wraz z systemami komutacji anten. Zmodernizowane zostało pole antenowe. Zlikwidowano lub przeniesiono część starych systemów antenowych oraz dobudowano nowe na konstrukcjach stalowych. Zbudowano nowy budynek stacyjny, na którym umieszczono nowe nadajniki. Po modernizacji obiekt dysponował 8 nadajnikami o mocy 100 kW każdy współpracujący z ok. 50 systemami antenowymi o zasięgach do kilku tysięcy kilometrów w różnych kierunkach. Nadawano ok. 130 godzin w ciągu doby na różnych częstotliwościach i na różnych azymutach jednocześnie. Urządzenia obsługiwane były ręcznie. 

Utrzymanie tak dużej ilości urządzeń zapewnione było przez własną obsługę techniczną złożoną z wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny radiotechniki, urządzeń antenowych oraz energetyki. Personel techniczny liczył ok 40 pracowników zapewniając pełną obsługę oraz utrzymanie urządzeń. 

W końcu lat 80 – tych zlikwidowany został  najstarszy nadajnik pracujący od 1950 roku. Początek lat 90 -tych to okres zmian politycznych w Polsce i w świecie, który zaznaczył się również zmianą obszarów nadawania programu Radia Polonia. Systemy antenowe dostosowane zostały do obsługi nowych obszarów w tym również leżących na wschód od Polski. Zasięg radiostacji ograniczono do ok. 2 tysięcy kilometrów, praktycznie do obszarów Europy. Lata 80 i 90 – te to okres dalszych modernizacji zarówno budowlanych jak i technologicznych. Kilkadziesiąt masztów drewnianych zastąpiono metalowymi. Zlikwidowano część zbędnych konstrukcji antenowych. 

Lata 90 -te przyniosły pewne ograniczenia w emisji Polskiego Radia. Próbne emisje z RON Leszczynka przeprowadzało w drugiej połowie lat 90-tych z dobrym skutkiem Radio Maryja.

W latach 80- tych ośrodkiem zarządzał Główny Urząd Radiokomunikacji włączony w struktury PPTT.

W latach 90 tych właścicielem obiektu było Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji w Warszawie będącej jednostką organizacyjną TPSA. Po prywatyzacji TPSA i przeprowadzonej reorganizacji utworzono TP Emitel sp. z o.o. zarządzającą obiektem. 

Lata 2000 to okres kolejnego ograniczenia zarówno możliwości emisyjnych jak i wykorzystywania obiektu. Pod koniec lat 90 – tych zlikwidowano 2 nadajniki z lat 50 -tych, w 2003 r. prototypowy nadajnik NK2 z 1967 r.. Był on wykorzystywany m.in. do emisji programu komercyjnego Radia Racja. 

Na obiekcie pozostały 4 nadajniki KRV – 120 oraz. 20 systemów antenowych emitujących program Polskiego Radia dla zagranicy od godz. 12.30 do 24.00.

RON w ciągu swojego ponad 55 -letniego okresu działalności pełnił wiodącą rolę w rozpowszechnianiu Radia Polonia, obchodzącego w bieżącym roku 70 rocznicę swojego istnienia. 

Po 2010 r. radiostacja przestała powoli spełniać swoje zadania a jaj dalsze funkcjonowanie zaczynało być zbędne i bezzasadne,  ponieważ wraz z rozwojem szerokopasmowego Internetu i telewizji cyfrowej stacje radiowe nadające na falach krótkich traciły swoich odbiorców a co za tym idzie pieniądze. Utrzymanie radiostacji było nierentowne.

Od początku swojej działalności obiekt ten był silnie strzeżony i ogrodzony. Nie było możliwości wejścia na jego teren bez odpowiedniej zgody z racji rozlokowania na jego obszarze dużej ilości masztów z antenami nadawczymi. Ochrona posiadała broń palną. Na zmianie było zawsze dwóch ochroniarzy. Jeden na stałe siedział w budynku przed wejściem głównym. Inny robił obchód wokół całego terenu. 

Obecnie zdemontowane są wszystkie systemy antenowe. Pozostawiono niektóre maszty, między którymi rozwieszone były anteny.  Pozostały jedynie dwa budynki. Budynek główny (stacyjny), gdzie mieściły się wszystkie urządzenia do obsługi radiostacji wraz z zabudowaniami oraz stróżówka. W lesie można znaleźć betonowe podstawy do, których były przymocowane liny, które podtrzymywały maszty.

W tym linku znajdziecie film. który pokazuje wyposażenie ośrodka. Polecamy obejrzeć.

Autorzy Zdjęć: 

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska 

Dawid Rzońca

GALERIA ZDJĘĆ AKTUALNE

[gallery_one id=”3858″ view=”gird” settings=”%7B%22columns%22%3A%224%22%2C%22m-columns%22%3A%222%22%2C%22s-columns%22%3A%221%22%2C%22lightbox%22%3A%221%22%7D”]

GALERIA STARYCH ZDJĘĆ  LATA 50 – 60 -te

Zdjęcia te pochodzą z prywatnych naszych zbiorów i są chronione prawami autorskimi. Zaznaczone są naszym znakiem.Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Serdeczne podziękowania dla Pana Jana Mierzwiaka (ostatniego kierownika RON Leszczynka) za udostępnienie niektórych starych zdjęć z lat 60-tych. Zdjęcia z lat 50 0 tych  pochodzą  z prywatnych zbiorów Pana Zygmunta Pawlickiego. Jednego z pierwszych pracowników radiostacji (dziadka Marka Pawlickiego) – twórcy portalu www.aviatorurbex.pl

 

 

[gallery_one id=”3771″ view=”gird” settings=”%7B%22columns%22%3A%223%22%2C%22m-columns%22%3A%222%22%2C%22s-columns%22%3A%221%22%2C%22lightbox%22%3A%221%22%7D”]

GALERIA ZDJĘĆ Z OSTATNICH LAT DZIAŁALNOŚCI RADIOSTACJI – LATA 2004-2006

Zdjęcia otrzymaliśmy od dawnego pracownika radiostacji Pana Adama Grzybowskiego. Dziękujemy

Zdjęcia te pochodzą z prywatnych naszych zbiorów i są chronione prawami autorskimi. Zaznaczone są naszym znakiem.Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. 

[gallery_one id=”6556″ view=”gird” settings=”%7B%22columns%22%3A%224%22%2C%22m-columns%22%3A%222%22%2C%22s-columns%22%3A%221%22%2C%22lightbox%22%3A%221%22%7D”]

6 komentarzy

 1. Wspaniałe miejsce. Niesamowite zdjęcia. Również te stare.

  1. Author

   Witamy. Niestety nie możemy podać lokalizacji tego miejsca ze względu na bezpieczeństwo. Myślę Wojciech, że jak dobrze poszukasz w internecie to sam znajdziesz. Pozdrawiamy i zapraszamy do częstego odwiedzania i komentowania naszych wpisów.

 2. Małe poprawki do tekstu – ostatnia audycja z tego ośrodka na falach krótkich poszła w eter na jesieni 2007 roku (Radio Racja).
  Radio Polonia obchodziło 70-lecie istnienia w 2006 roku – i w tym też roku zakończono ich emisje z Leszczynki.
  Dzięki za świetne i cenne zdjęcia.

 3. Małe poprawki do tekstu – ostatnia audycja z tego ośrodka na falach krótkich poszła w eter na jesieni 2007 roku (Radio Racja).
  Radio Polonia obchodziło 70-lecie istnienia w 2006 roku – i w tym też roku zakończono ich emisje z Leszczynki.
  Dzięki za świetne i cenne zdjęcia.

  1. Author

   Dziękujemy za te poprawki. Niebawem poprawimy wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *