Opuszczona huta szkła jest miejscem wyjątkowym. Zrobiła na nasz niesamowite wrażenie. Tutaj w 2008 roku czas się zatrzymał. Ludzie pewnego dnia skończyli 

pracę i już do niej nigdy nie powrócili. Okazało się że ówczesny właściciel zbankrutował, nie wypłacając przy tym pracownikom należnym im pensji. Budynki później wykupiło miasto ratując przy tym historyczne zabudowania.

 Dzięki teamu ruchowi dzisiaj będziecie mogli zobaczyć to, co kryje to miejsce a jest tego trochę:Piec do obróbki cieplnej szkła, ubrania pracowników, maszyny, telefony, wózki, kryształy, to tylko cząstka tego co w naszych fotografiach pokażemy wam. Dziękujemy naszemu koledze z branży, bez którego było by to niemożliwe. 

Trochę historii tego miejsca.

Historia tej huty zaczęła się w XIX wieku, kiedy to uruchomiono produkcję szkła optycznego, a w późniejszym czasie szkła opakowaniowego (butelki, słoje) i oświetleniowego. Przed II Wojną Światową Huta była jedną z wielu w mieście.


Miasto gdzie znajduje się huta było jednym z największych ośrodków przemysłu szklarskiego w Europie, powstałego na bazie istniejących pokładów polodowcowych piasków szklarskich, oraz zasobów drewna i węgla brunatnego. Huty zatrudniały w sumie około 4 000 pracowników.

Działania wojenne okresu II Wojny Światowej w znacznym stopniu zniszczyły to miejsce, w tym również Hutę którą odwiedziliśmy. Produkcję uruchomiono po odbudowie ze zniszczeń w 1949 roku.

Do roku 1967 huta funkcjonowała jako samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Huta Szkła “X” produkując głównie szkło opakowaniowe.  Po przekształceniach w latach 90 – tych huta działała do 2008 r. Nie przetrwała przemian ustrojowych tak jak większość tego typu obiektów. 

Urząd kupił budynki huty. To odważna decyzja. Dzięki niej nie znikną z powierzchni cenne zabytki techniki, będące świadectwem hutniczej przeszłości miasta.

Aktualnie odtworzenie produkcji szkła nie wchodzi już w rachubę. Przejęte od syndyka budynki gmina wykorzysta między innymi na własne cele. W planach jest przeniesienie do zabytkowego biurowca urzędu miasta i skupienie w jednym miejscu wszystkich gminnych jednostek gminnych.

Zapraszamy was do obejrzenia galerii zdjęć:

 

 

Autorzy zdjęć:
Marek Pawlicki
Dawid Rzońca
GALERIA ZDJĘĆ

[gallery_one id=”4575″ view=”gird” settings=”%7B%22columns%22%3A%224%22%2C%22m-columns%22%3A%222%22%2C%22s-columns%22%3A%221%22%2C%22lightbox%22%3A%221%22%7D”]

2 komentarze

  1. Dzień dobry, jak wygląda wejście? Wiecie może co się tam teraz dzieje? I przede wszystkim w jakiej miejscowości znajduję się ta cudowna huta szkła?

    1. Author

      Nie podajemy namiarów na miejsca przez nas odwiedzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *