Zlikwidowane Sanatorium Dziecięce

Nieczynne sanatorium dziecięce, wyróżnia się wspaniałą szachulcową konstrukcją, której uroku dodaje baszta. Budynek ten został wybudowany

przez śląskiego przemysłowca, Początkowo obiekt ten był przeznaczony dla kuracjuszy po przebytej gruźlicy.Podczas II wojny światowej mieścił się tutaj szpital wojskowy. Po wojnie w pierwszych latach budynek funkcjonował jako Dom Zdrowia Zakładów Chemicznych. W 1951 roku przeszedł pod nadzór Ministerstwa Zdrowia i został przekazany Przychodni Matki i Dziecka. Od tego czasu do do samego końca ośrodek  zajmował się rehabilitacją i leczeniem dróg oddechowych  u dzieci.  W 2015 roku w wyniku fatalnej sytuacji finansowej, która była spowodowana zmniejszeniem środków z NFZ, władze Urzędu Marszałkowskiego podjęły decyzję o zamknięciu sanatorium. Obecnie wystawione jest na sprzedaż. 

Bardzo długo czekaliśmy na zgodę , by dostać się tam do środka. Udało nam się w ostatniej chwili uchwycić to, co niebawem zniknie na zawsze. Pozostaną tylko fotografie i wspomnienia pracowników i dzieci, które tam się leczyły. 

Jako jedyni eksploratorzy z dumą pokazujemy wam unikatowe i prawdo podobnie ostatnie fotografie z tego wspaniałego miejsca. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć 

Autorzy zdjęć:

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska

GALERIA ZDJĘĆ

12 thoughts on “Zlikwidowane Sanatorium Dziecięce

  1. szkoda tylko że wpiszesz w google “usunięte przez administratora” i wszystko juz masz, mogliście to chociaż zamazać skoro tak bardzo strzeżecie lokalizacji. pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.