Dawne Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego  działały przez 142 lata. Ostatecznie w 2012 roku zakończyły swoją działalność, a hale, w których konstruowano i

naprawiano pociągi  stoją teraz  puste. Do ZNTK wybraliśmy się na początku października. Wiedzieliśmy, że niewiele możemy spodziewać się po budynkach, które dzisiaj stoją praktycznie niepilnowane i stopniowo z dnia na dzień są ograbiane i niszczone.

W trakcie chodzenia po terenie nawet natknęliśmy na ekipę z  ASG, która rozgrywała sobie turniej na jednej z hal.

Obiekt mimo że zniszczony i prawie w 80 % rozszabrowany dalej robi wrażenie. Ogrom dawnych hal, gdzie niegdyś remontowano tabor kolejowy  wciąż budzi podziw. Aż żal pomyśleć, że w niedalekiej przyszłości wszystko zniknie a na miejsce dawnych zakładów powstaną nowoczesne osiedla mieszkaniowe.

Dziękujemy Piotrkowi z PozUrbex za oprowadzenie nas po dawnych terenach ZNTK. Bez niego niewiele byśmy zobaczyli.

Jak zawsze trochę historii

Historia tego zakładu sięga 1870 r., kiedy powstały warsztaty Kolei Marchijsko-Poznańskiej. Działały one do czasów PRLu gdzie potem zostały włączone w skład HCP (Hipolit Cegielski Poznań). Był to okres rozkwitu przedsiębiorstwa. Remontował on dużą część polskiego taboru kolejowego. Zakładom nie zaszkodziły nawet wydarzenia 1956 roku gdzie w czasie wydarzeń poznańskich w walkach z komunistyczną dyktaturą zginęło trzech pracowników, a wielu zostało aresztowanych.

Ostatecznie w 2012 roku zakończyły swoją działalność, a hale, w których konstruowano i naprawiano pociągi do teraz stoją puste. Kiedyś do Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu trafiało mnóstwo wagonów, które były tam naprawiane i modernizowane. Obecnie wiele budynków rozpada się i grozi zawaleniem.

Zapraszamy was do obejrzenia galerii zdjęć:

Autorzy zdjęć:

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska

Dawid Rzońca

GALERIA ZDJĘĆ 

 

2 thoughts on “Dawne Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.