Zakład powstał  w latach 50- tych XX w.  Zajmował się głównie produkcją silników wysokoprężnych i zespołów prądotwórczych. W latach 60. pracowało tu około 6 tys. osób.

Teren do dzisiaj objęty jest zakazem fotografowania i klauzulą poufności.Na 60 ha znajdowało się kilka olbrzymich hal i mniejszych budunków produkcyjnych. W zakładach produkowano także silniki do samochodów Żubr A80, a później nawet silnik o mocy 1000 KM do czołgu PT-91M. W XXI wieku zakład zaczął podupadać, aż w końcu w 2011 roku został zamknięty. Teren został podzielony i częściowo sprzedany prywatnemi inwestorowi. 

Fabryka zrobiła na nas duże wrażenie. Wielkie hale, w pełni wyposażone w sprzęt produkcyjny. Hamownia, biura, konstrukcyjne, magazyny z przeróżnymi częściami itp. Wszystko otwarte i czekające na uwiecznienie w kadrze. 

Dzisiaj sprzęt z tego zakładu jest powoli demontowany i wywożony. Powstanie tam osiedle. Tego co zobaczycie na tych zdjęciach, już nie ma.

Przy okazji chciałbym podziękować koledze Radkowi za pomoc i oprowadzenie po tej pięknej fabryce.

Marek Pawlicki

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

3 komentarze

  1. Świetna rzecz. Mieszkam od jakiegoś czasu w pobliżu, chodzę wokół terenu byłych zakładów mechanicznych na spacery z psem i zawsze mnie zastanawiało co kryje się w środku wciąż stojących budynków. Teraz już wiem. Kawał historii polskiego przemysłu ciężkiego – szkoda, że przez nietrafione inwestycje fabryka upadła.
    Wielkie dzięki za opowieść i świetne zdjęcia! Już nie muszę rozważać zapuszczenia się pewnego dnia do środka osobiście, na dziko :).

    1. Author

      Ale nie wiem czy piszesz a tej akurat fabryce, ponieważ tam nic już nie ma. Deweloper mieszkania wybudował dwa lata temu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.