Początki Zakładów sięgają końca XIX wieku.  Zajmowały się naprawą kolei wąskotorowych. Ich rozwój na początku następował w szybkim tempie.

Cały kompleks składał się m.in. z głównej hali, mogącej pomieścić kilkanaście wagonów , kotłowni, dwóch kuźni z piecami kowalskimi, tokarni oraz odlewni. W budynku administracyjnym mieścił się zarząd spółki. 

W zakładach przeprowadzano bieżące naprawy wagonów i serwisowano lokomotywy parowe. Początek XX wieku to czas, gdy następuje rozkwit zakładów.  Po 1922 roku część zakładów „GKW” w wyniku przemian politycznych pozostaje na terenach Polski a reszta po stronie Niemiec. Zaczynają się problemy. Brakuje taboru do serwisu. 

Po II Wojnie Światowej zakłady wciąż działają jednak w latach 60- tych następuje regres na rynku kolei wąskotorowych i zakłady w wyniku braku zleceń na naprawy, zaczynają powoli podupadać. 

Ostatnia naprawa parowozu w warsztatach odbyła się w 1974 roku

 W październiku 2001 roku zakończono eksploatację wszystkich kolei wąskotorowych.

Obecnie zakład stoi pusty. Natura powoli przejmuje kontrolę wewnątrz , co zobaczycie na zdjęciach poniżej. 

Dziękujemy naszemu koledze Bartkowi z „Teren Prywatny” za wskazówki i pomoc w uzyskaniu zgody na wejście na dawne tereny zakładu ZNGKW. 

Od samego początku założenia projektu Aviator Urbex, tego typu miejsca jak ZNGKW, stały się na naszej mapie eksploracyjnej priorytetem. Szybko niestety pochłania je natura, a jeszcze szybciej człowiek. Jedyny plus tego wszystkiego jest taki, że część tych miejsc jest zabezpieczona przed szabrownictwem i dewastacją. Człowiek będąc w takich miejscach czuje się jakby cofną się w czasie. 

W niedługim czasie na naszym Facebooku będziemy tworzyć albumy opuszczonych miejsc , które odwiedziliśmy od początku naszej działalności, by pokazać Wam jeszcze raz ich urok. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wyjątkowego miejsca 

 

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska 

Dawid Rzońca

GALERIA ZDJĘĆ 

1 komentarz

  1. Bytom.Ale daliście chyba zbyt dużo przekłamania fotograficznego 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.