Poradziecka Baza 16. Armii Lotniczej

Kolejny opuszczony proradziecki kompleks, leżący w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej, którego ogrom jak się okazało zmusił nas 

do ponownego odwiedzenia go. Przy pierwszym podejściu nie byliśmy w stanie w ciągu paru godzin odwiedzić większości miejsc jakie skrywał przed nami. W tym miejscu kiedyś powstało własne radzieckie miasto ze szkołą, przedszkolem,kinem, parkingami, halami sportowymi, sklepami, piekarnią i wieloma innymi. Codziennie do Moskwy kursowało połączenie kolejowe. W godzinach szczytu stacjonowało tu 5000 żołnierzy i cywilów.

Radzieckie lotnisko wojskowe przylegające bezpośrednio do bazy specjalizowało się w przyjmowaniu dużych samolotów. Stacjonowały tutaj wojskowe IL-76 i AN-22.b Dodatkowo mieścił się tutaj pułk śmigłowców  Mi 8T Mi-8, S-9. Lotnisko od początku lat 60 – tych było rozbudowywane aż do 1974 r. Dodatkowo stacjonował tutaj „samodzielny pułk lotnictwa mieszanego”. Pas startowy miał 2600 metrów długości. To lotnisko było używane przez wojska radzieckie aż do wycofania się w 1994 roku.

Kompleks jest bardzo rozległy. Żeby go obejść (bez samochodu) potrzeba cały dzień. Warte jest jednak tego. Miłośnicy historii stacjonowania wojsk radzieckich w dawnych republikach satelickich będą mieli nad czym się pochylić.

P.s Powoli powstaje nowa storna www, po to by zastąpić obecną. Będzie o wiele bardziej czytelniejsza i podzielona na kategorie, by łatwiej się po niej poruszać. Nie wiadomo kiedy ją ukończymy, ale nie będzie to szybko… 

Autorzy Zdjęć:

Marek Pawlicki

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

2 thoughts on “Poradziecka Baza 16. Armii Lotniczej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.