Dom starości , powstał na dawnym kiedyś terenie wojskowym we wschodnich Niemczech. Pierwsze budynki zostały zbudowane w 1936 r.

Stacjonowała tutaj jednostka balonu zaporowego. W roku 1940 został przekształcony w obszar treningowy dla personelu medycznego. Do końca II WŚ budynki pełniły rolę szpitala. Wkrótce po zakończeniu wojny niektóre z 38 baraków zostało zniszczone. Pozostałe budynki koszarowe były używane jako szpital od 1946 roku. W 1948 roku rozpoczął swoją działalność dom opieki dla osób starszych.

Od 1956 r. do 1958 roku wybudowano kilka dodatkowych budynków. W domu opieki zakwaterowanych było 1200 osób schorowanych oraz w podeszłym wieku. W latach ’90-tych nadal mieszkało tam około 600 pensjonariuszy w najgorszych możliwych warunkach. Ówczesny premier DDR przybył z wizytą, aby zobaczyć na własne oczy w jak trudnych warunkach żyją tutaj pacjenci domu opieki. W 2003 r. baraki zostały rozebrane, pozostałe budynki były używane przez kilka instytucji do roku 2010, kiedy cały obiekt zamknięto. Miejsce obecnie popada w ruine i widać że jest systematycznie niszczone, przez okoliczną młodzież.

Jak zauważycie na zdjęciach – obiekt jest mocno zdewastowany. Wyposażenie niemalże w 85% wywiezione bądź zniszczone. Jedyne na uwagę zasługuje jeszcze klimatyczna sala i kotłownia.

Autorzy Zdjęć:

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska

Dawid Rzońca

GALERIA ZDJĘĆ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *