Od dłuższego czasu planowaliśmy wybrać się w to miejsce.  Radiostacja ta na stałe wpisała się w historię  Polskiej Radiofonii. Ośrodek ten pełnił funkcję

radiostacji dużej mocy przesyłającej w eter audycje I Programu Polskiego Radia na zakresie fal długich.  Została zamknięta z powodu zawalenia się jej masztu antenowego, który niegdyś był najwyższym obiektem inżynieryjnym na świecie.

Budowa nowego centrum nadawczego było szczególnym priorytetem dla władz decyzyjnych. Niewystarczająca moc nadajnika w Raszynie dla zapewnienia dobrego odbioru na terenie kraju, wzrastające zakłócenia przemysłowe i konkurencja sieci UKF wymusiły radykalne posunięcia w doborze sprzętu. Wysokiej mocy stopnie nadawcze, rozbudowana automatyka, przeciwzanikowy maszt, całość z własnym zasilaniem 110kV dały unikalne zestawienie.

Radiostacja została wybudowana w latach 70-tych i funkcjonowała do początku lat 90-tych, gdy w wyniku błędnej eksploracji runą jej maszt.

Powodem katastrofy masztu było kilka błędów popełnionych w trakcie prac remontowych. W chwili zawalenia się maszt był w fatalnym stanie technicznym i katastrofa była nieunikniona. Od 1974 roku, tj. od chwili oddania do użytku do 1988 r. nie była ona poddawana zabiegom konserwacyjnym i niezbędnym remontom. Nie uwzględniono faktu, że maszt o takiej wysokości jest narażony na nieznane dotychczas przeciążenia.

W latach 2001-2012 obiektem administrował wydział nieruchomości TP S.A. Teraz obiektem administruje Biuro Sprzedaży Nieruchomości Orange Polska S.A. Obiekt chroniony jest jedynie przed dostępem osób postronnych

Obiekt wystawiony został na sprzedaż, łącznie z budynkami i z 62-hektarowym terenem. Do dziś nie udało się go sprzedać i dalej niszczeje.

W lipcu 2018 r. nadajnik wraz z urządzeniami towarzyszącymi został przekazany przez Orange Polska na cele historyczne Stowarzyszeniu które następnie przeniesie je do tworzonego  Muzeum i Centrum Nauki – Radiostacja Transatlantycka.

Szczególne podziękowania dla kolegi Piotra Płachty, który nas oprowadził po terenie radiostacji  i opowiedział całą jej historię

Autorzy Zdjęć:

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska

Dawid Rzońca

Gabriel Kondras

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *