Niewielkie zdemilitaryzowane miasto garnizonowe z bogatą historią  we wschodnich Niemczech,Przez kilka stuleci było bardzo ważnym ośrodkiem 

militarnym dla Niemców  ale i również dla Rosjan, którzy zajęli je po II Wojnie Światowej i zajmowali aż do upadku ,, Muru Berlińskiego”Dzisiaj  w odróżnieniu od podobnych zespołów w Polsce pozostawionych przez Rosjan, opustoszałe budynki  pozostają nadal w bardzo dobrym stanie. Nie są na większą skalę dewastowane i rozkradane. Dodatkową atrakcję stanowi spora ilość przedmiotów pozostawionych w budynkach przez radzieckich żołnierzy. Bez większego trudu można natknąć się tu na różnego typu militaria, dokumenty, zdjęcia, obrazy, a nawet… samochody!

Koszary które tutaj widzicie zostały opuszczone przez Armię Radziecką w 1992 r. Do dzisiaj budynki nie są użytkowane. Przed przejęciem ich przez Rosjan w 1945 r. miejsce to było wykorzystywane przez niemieckie siły powietrzne ,,Luftwaffe” do szkolenia pilotów i inżynierów. Obok jest stare wojskowe lotnisko obecnie wykorzystywane do lotów rekreacyjnych.  Budynki koszarowe są mocno zdewastowane. Jedynym miejscem godnym uwagi jest poradziecki mural i klatka schodowa w budynku głównym. 

Od niedawna władze Landu na którym znajduje się większość tego typu baz powołały nową agencję ochrony, która ma za zadanie monitorować i ochraniać ponad 20 tego typu baz poradzieckich. Decyzja ta podyktowana była coraz większymi incydentami w tych miejscach. Podpalenia, kradzieże, akty wandalizmu i nieostrożność odwiedzających je ludzi zwiększyło wypadki i władze musiały zareagować. Ochrona jest bardzo aktywna co sami przekonaliśmy się na własnej skórze niedawno będąc ponownie w szkole lotników. Nie minęło może 10 min i zostaliśmy zatrzymani. Na szczęście odbyło się bez policji. Zostaliśmy grzecznie odprowadzeni pod bramę. Sytuacja jaka panować teraz będzie mocno ograniczy aktywność eksploratorów na tych terenach – co nas bardzo smuci, ale z drugiej strony pozwoli dłużej zachować obecny stan tego typu miejsc. 

 

Autorzy Zdjęć:

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska

Dawid Rzońca

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

2 komentarze

  1. May I ask. Do you share the address of the locations? I would like to visit many of these places with long history behind them with the little time I have in Germany if possible.
    Thank you for your time.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *