Pod koniec lat 80-tych Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło produkcję 8 wagonów medycznych. Podjęły się tego zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu
oraz ZNTK w Opolu. Tego typu wagony miały służyć do ewakuacji rannych i porażonych. Według planów, mieli być przewożeni z frontu do szpitali w głębi kraju. Do 1993 r. stacjonował w Dęblinie, początkowo przy stacji kolejowej, a następnie został przeciągnięty do dęblińskiego fortu wojskowego. Tam został zaplombowany i niewykorzystywany stał do 2012 r. Groziło mu zezłomowanie, jednak w ostatniej chwili został uratowany.
Na zdjęciach zobaczycie poczekalnie, pomieszczenie apteczne, urządzenie do sterylizacji narzędzi chirurgicznych i oczywiście co najważniejsze, przedział z salą operacyjną. Wagon jest zachowany w stanie bardzo dobrym.
Postanowiliśmy ponownie odwiedzić to miejsce. Ostatnio byliśmy tam 2,5 roku temu.
Marek Pawlicki
Martyna Zagórska
Dawid Rzońca
Gabriel Kondras
GALERIA ZDJĘĆ
Czy przedział oparacyjny to jedyna ciekawostka tego wagonu? Tak sugerują zdjęcia. Wiekszość, z nich jak dla mnie średnio udana – zle skadrowane albo prześwietlone(chyba, że tak miało być), nudne.
Tak wyglądały widokówki z lat 70/80. Celem fotografa było oddanie klimatu tamtych czasów.
Zdjęcia robiło trzech fotografów. Każdy miał inne spojrzenie ale fakt, sala operacyjna to jedyne ciekawe miejsce w środku.