Pod koniec lat 80-tych Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło produkcję 8 wagonów medycznych. Podjęły się tego zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu

oraz ZNTK w Opolu. Tego typu wagony miały służyć do ewakuacji rannych i porażonych. Według planów, mieli być przewożeni z frontu do szpitali w głębi kraju.  Do 1993 r. stacjonował w Dęblinie, początkowo przy stacji kolejowej, a następnie został przeciągnięty do dęblińskiego fortu wojskowego. Tam został zaplombowany i niewykorzystywany stał do 2012 r. Groziło mu zezłomowanie, jednak w ostatniej chwili został uratowany. 

Na zdjęciach zobaczycie poczekalnie, pomieszczenie apteczne, urządzenie do sterylizacji narzędzi chirurgicznych i oczywiście co najważniejsze, przedział z salą operacyjną. Wagon jest zachowany w stanie bardzo dobrym. 

Postanowiliśmy ponownie odwiedzić to miejsce. Ostatnio byliśmy tam 2,5 roku temu.

Marek Pawlicki

Martyna Zagórska

Dawid Rzońca

Gabriel Kondras 

GALERIA ZDJĘĆ

 

3 komentarze

  1. Czy przedział oparacyjny to jedyna ciekawostka tego wagonu? Tak sugerują zdjęcia. Wiekszość, z nich jak dla mnie średnio udana – zle skadrowane albo prześwietlone(chyba, że tak miało być), nudne.

    1. Tak wyglądały widokówki z lat 70/80. Celem fotografa było oddanie klimatu tamtych czasów.

    2. Author

      Zdjęcia robiło trzech fotografów. Każdy miał inne spojrzenie ale fakt, sala operacyjna to jedyne ciekawe miejsce w środku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.