Kiedy powstał pomysł wyjazdu do tej bazy wiedzieliśmy, że trzeba ją jeszcze odwiedzić przed końcem tego roku. Dziś chcielibyśmy Wam pokazać ten obiekt z ciekawą historią,

Rozformowana Baza Pułku Lotnictwa Myśliwskiego

W latach 50 -tych, został utworzony pułk lotnictwa myśliwskiego. Służyło w nim około 600 żołnierzy. Pułk wchodził w skład 7 Korpusu Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju.

W latach 60 – tych pułk został przeformowany na 23 Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego i włączony w skład 6 Brandenburskiej Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego.

W latach 80 – tych. pozostając w składzie 6 Brandenburskiej Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, jednostka stała się 23 Pułkiem Lotnictwa Szkolno-Bojowego i okresowo szkoliła podchorążych Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej.

Na początku lat 90 – tych jednostka została rozformowana a następnie rozkazem MON została powołana nowa jednostka komenda Obsługi Lotniska, która działała do końca 2004 r. 

Dzisiaj teren na którym stoi jednostka został w dużej części sprzedany – podzielony na poszczególne działki. Również niektóre budynki zostały wyburzone bądź zmodernizowane. Ostała się niewielka tylko część – która prawdopodobnie w niedalekim czasie zostanie wyburzona bądź sprzedana. 

Numery pułków celowo podane są błędnie.

Autorzy Zdjęć:

Marek Pawlicki

Gabriel Kondras

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *