Przedsiębiorstwo niegdyś było największym producentem elektroniki we Wschodnich Niemczech. Siedziba centrali znajdowała się w Dreźnie, a w jej fabrykach pracowało u szczytu 69.000 tyś ludzi. Produkowała

komputery , minikomputery SM EVM , komputery ESER , kilka komputerowych urządzeń peryferyjnych, a także komputery domowe, radia, telewizory i inne urządzenia, w tym prasy do ciasteczek.

Początki firmy sięgają 1923 roku. Produkowała wtedy głównie odbiorniki radiowe. Po podziale Niemiec na dwa państwa w1948 roku przedsiębiorstwo zostało upaństwowione. Urozmaicono ofertę wprowadzając urządzenia pomiarowe. W latach 1950-1965 fabryka robotrona stworzyła pierwszy całkowicie samodzielnie opracowany komputer w NRD.

W tej konkretnej filii przed zjednoczeniem przemysłu produkowano elektroniczne maszyny liczące ,,Elrema”, które zajmowało się głównie rozwojem urządzeń takich jak komputery PRL, R100, R300. Wraz z utworzeniem kombajnu Robotron, firma ELREMA została rozwiązana i zintegrowana z dużym centrum badawczym Robotron. Budynki były później wykorzystywane przez technologię biurową Robotron do lat 90.

W wyniku przewrotów społecznych w NRD firma została zamknięta w 1990 roku, podobnie jak wiele innych przedsiębiorstw państwowych, a jego oddziały zostały przekształcone w korporacje. W 1990 firmy te zostały sprzedane, np: do Siemens-a, albo całkowicie zlikwidowane. Tereny pofabryczne planuje się wyburzyć.

Trochę od siebie.

Fabrykę odwiedziliśmy wraz z moim kolegą całkiem przypadkiem. Nie była ona w planach podróży. Zależało nam na tym, by uchwycić jakiegoś ciekawego ,,zgniłka” z piękną historią i udało się. W środku fabryki kontrolę przez lata przejmuje stopniowo natura, co zobaczycie na zdjęciach.

Zapraszam

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *