Lotnisko było eksploatowane przez blisko 50 lat przez wojska radzieckie, które w 1953 roku je zajęło. Wcześniej we wrześniu 1939 roku, z Lotniska startowały niemieckie bombowce ,

które atakowały Polskie miasta. Lotnisko miało doskonałe położenie dla radzieckiego lotnictwa bojowego. Niedaleko było dużo kompleksów poligonowych. W niewielkiej odległości mieściło się dowództwo Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej.

W późniejszym okresie Rosjanie rozbudowywali lotnisko. Było to konieczne, gdyż opracowywane wówczas samoloty wymagały coraz dłuższych pasów startowych. Bardzo rozbudowano zaplecze. Zbudowano kolejne hangary. Lotnisko stało się bardzo silną bazą na terenie Polski.

Do 1992 roku, stacjonował tu 3. Pułk Lotnictwa Bombowego. Pułk dysponował wówczas samolotami Su-7 B, Su-7 BM, Su-7 U. Samoloty te eksploatowano do 1976 roku, kiedy to rozpoczęto pułk przezbrajać w samoloty MiG-27. Jako szkolno-bojowe używano MiG-23 UB. Samoloty MiG-27 eksploatowano tylko do 1982 roku. Na sam koniec pułk przezbrojono na samoloty SU-24. Pułk wycofał się z terenów Polski w 1992 roku.

W okresie 1991-1992, Lotnisko stało się ważnym punktem, przez który Rosjanie wycofywali się do swojego kraju. Codziennie maszyny transportowe odlatywały do Moskwy i przylatywały z powrotem. Ostatecznie w dniu 21.08.1992 roku, Lotnisko przekazano Wojsku Polskiemu.

Na terenie lotniska powstała specjalna strefa ekonomiczna, na której wybudowano wiele magazynów, fabryk, parkingów, stacji benzynowych itp… Mało pozostało już po poprzednich lokatorach. Lotnisko odwiedziłem przy okazji. Znalazłem kilka ciekawych murali. Niestety spóźniłem się o jakieś 5 lat.

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *