W ubiegłym roku miałem możliwość ponownie odwiedzić kraje bałtyckie w tym Litewskie Wilno.

Wieczorem wybrałem się z moim kolegą obejrzeć jeden z wielu bunkrów wchodzących w skład

Polskiego Pierścienia Obronnego Wilna. W 1922 obliczu rosnącego ryzyka ataku ze strony ZSRR, polskie władze podjęły decyzję o ufortyfikowaniu Wilna. Postanowiono je zabezpieczyć ze wszystkich stron i zbudować oprócz bunkrów bojowych ze stanowiskami ogniowymi, składy amunicji, łączącą je wąskotorową kolejkę, mosty, drogi, a także przeprowadzić inne prace logistyczne i infrastrukturalne.

Zbudowano więc ogromne magazyny amunicyjne, najpierw w postaci ceglanych budynków, a potem także obiektów podziemnych.

Znaczącą część miasta zajmowały koszary. Największy zespół koszarowy położony był na północnych przedmieściach Wilna i tworzył dzielnicę, zwaną Placem Broni. Stacjonowały tam 1. i 5. Pułk Piechoty Legionów; później dołączyła też do nich kompania czołgów, wydzielona z grodzieńskiego 7. Batalionu Pancernego. Na południe od Placu Broni stacjonował 4. Pułk Ułanów. Bliżej rzeki rozlokowani byli artylerzyści – 3. Pułk Artylerii Ciężkiej i część 1. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Na południowym brzegu Wilejki, u podnóża Góry Zamkowej, stacjonował 3. batalion saperów. Nieco dalej w górę rzeki, w dwóch kompleksach koszar stacjonował 6. Pułk Piechoty Legionów oraz część 1. Pułku Artylerii Lekkiej. W śródmieściu zaś mieścił się Inspektorat Armii i Dowództwa Obszaru Warownego. Inspektorat Armii znajdował się w tzw. Willi Podzamcze, będącej wówczas jedyną pozostałością Zamku Dolnego – dziś willa jest elementem zrekonstruowanego zamku, mieszczącego muzeum (można ją zobaczyć od strony dziedzińca). Siedziba Dowództwa Obszaru Warownego mieści dziś litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Dziś w Wilnie trudno zobaczyć ślady po dawnym Obszarze Warownym. W rzeczywistości, Wilno było przed 1939 r. miastem mającym bardzo silny garnizon, wielkie magazyny wojskowe oraz broniące przed ewentualnym najeźdźcą fortyfikacje.

W 1939 r. większość oddziałów stacjonujących w Wilnie wyjechała na zachód Polski.

Ostatni dowódca Obszaru Warownego, ppłk Tadeusz Podwysocki, rozkazał 14 września obsadzić pozycje obronne, a dzień później – przystąpić do prac fortyfikacyjnych na odcinku południowym, skąd spodziewano się nadejścia Niemców. Ale już 17 września okazało się, że zagrożenie przychodzi z zupełnie innego kierunku. Możliwości jakie dawał Obszar Warowny Wilno nie zostały niestety wykorzystane. Wilno ostało zdobyte przez sowietów 19 września 1939r.

Marek Pawlicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *