Czarnobylska Elektrownia Jądrowa

Przedstawiamy zdjęcia elektrowni jądrowej w której  doszło do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej i jednej z największych katastrof przemysłowych XX wieku. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doszło do awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu

na Ukrainie. Bezpośrednio  w wypadku i z powodu napromieniowania zginęło kilkadziesiąt osób.Do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się nad znaczną częścią Europy. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób. Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta.

 

Przegrzany reaktor spowodował wybuch i pożar. Bezpośrednio w wypadku i wskutek napromieniowania zginęło kilkadziesiąt osób. Bliżej nieznana jest liczba zmarłych z powodu choroby popromiennej. Zniszczony reaktor elektrowni niezwłocznie zalano betonowym sarkofagiem, a pozostałe reaktory kolejno wyłączano, ostatni w 2000 roku.

 

Do Czarnobyla planowałem wyjazd już od dawna. Każdemu eksploratorowi polecam odwiedzić to miejsce. Nie zabraknie wrażeń i emocji. W tym roku planuje się zakryć stary sarkofag nowym, który całkowicie zakryje ten obiekt. Jest to ostatni dzwonek by zobaczyć jeszcze elektrownie w obecnym kształcie. Sarkofag jest finansowany z pieniędzy pochodzących spoza Ukrainy. Środki na ten cel przeznaczyły: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Unia Europejska, Stany Zjednoczone. Swój wkład ma także Polska.W galerii zobaczycie punkty kontrolne,  pomnik poświęcony strażakom biorącym udział w gaszeniu pożaru reaktora, miasto Czarnobyl, sprzęt używany do likwidacji skutków katastrofy oraz samą elektrownię z jej zabudowaniami. Zapraszam do obejrzenia galerii.

 

Autorzy Zdjęć:

Marek Pawlicki

 

 GALERIA ZDJĘĆ

2 thoughts on “Czarnobylska Elektrownia Jądrowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.