Lotnisko planowałem odwiedzić już dawno. Trwało to ponad trzy lata zanim zdecydowałem się w końcu pojechać. Moje obawy dotyczyły dostępności, ponieważ na terenie dawnego lotniska i koszar obecnie znajduje się park wiatrowy

i fotowoltaiczny, który jest naszpikowany systemami monitorującymi. Kilku moich znajomych zostało tam zatrzymanych przez ochronę.

Wola i chęć zobaczenia tego wszystkiego była jednak silniejsza i po opracowaniu mapy udało się dostać na teren niezauważonym i uwiecznić kilka ciekawych kadrów. Z racji dużej powierzchni terenu będę zmuszony tam wrócić. Najciekawszym miejscem godnym zobaczenia tam jest pomnik żołnierza radzieckiego wykutego w betonie, punkt stomatologiczny, hala sportowa i hangar naprawczy. Część budynków została niestety zburzona. Szczególnie bloki z wielkiej płyty.

Kiedyś to lotnisko wojskowe było jednym z największych w Europie. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 1936 r. Po II Wojnie Światowej teren przejęli Rosjanie, którzy wycofali się dopiero w 1992 r.

Posiadało dwa pasy startowe o długości 1280 metrów. Mieściła się tu szkoła pilotów myśliwców, eskadra bojowa i grupa bliskiego rozpoznania. Po Wojnie teren przejęli Rosjanie i utworzyli tutaj swój pułk myśliwski.

Stacjonowali tutaj do 1992 roku kiedy to ostatnie samoloty myśliwsko-bombowe MiG 29 wyleciały stąd bez większych uroczystości w kierunku Rosji. Sztab dywizji na lotnisku był uważany za „generalną kuźnię”. Prawie wszyscy dowódcy dywizji przybyli tutaj jako pułkownicy i wyjeżdżali po około roku jako generałowie dywizji.

Użytkowanie terenu o powierzchni 420,7 ha, które trwało prawie 47 lat, zakończyło się w 1992 r. wraz z odejściem rosyjskich sił powietrznych.

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘĆ

4 komentarze

  1. A gdzie dokładniej się to lotnisko znajduje.
    Też chciałbym je zwiedzić

    1. Author

      Nie podaje takich danych niestety

    2. Author

      Nie podaje dokładnych współrzędnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *