Lotnisko planowałem odwiedzić już dawno. Trwało to ponad trzy lata zanim zdecydowałem się w końcu pojechać. Moje obawy dotyczyły dostępności, ponieważ na terenie dawnego lotniska i koszar obecnie znajduje się park wiatrowy

i fotowoltaiczny, który jest naszpikowany systemami monitorującymi. Kilku moich znajomych zostało tam zatrzymanych przez ochronę.

Wola i chęć zobaczenia tego wszystkiego była jednak silniejsza i po opracowaniu mapy udało się dostać na teren niezauważonym i uwiecznić kilka ciekawych kadrów. Z racji dużej powierzchni terenu będę zmuszony tam wrócić. Najciekawszym miejscem godnym zobaczenia tam jest pomnik żołnierza radzieckiego wykutego w betonie, punkt stomatologiczny, hala sportowa i hangar naprawczy. Część budynków została niestety zburzona. Szczególnie bloki z wielkiej płyty.

Kiedyś to lotnisko wojskowe było jednym z największych w Europie. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w 1936 r. Po II Wojnie Światowej teren przejęli Rosjanie, którzy wycofali się dopiero w 1992 r.

Posiadało dwa pasy startowe o długości 1280 metrów. Mieściła się tu szkoła pilotów myśliwców, eskadra bojowa i grupa bliskiego rozpoznania. Po Wojnie teren przejęli Rosjanie i utworzyli tutaj swój pułk myśliwski.

Stacjonowali tutaj do 1992 roku kiedy to ostatnie samoloty myśliwsko-bombowe MiG 29 wyleciały stąd bez większych uroczystości w kierunku Rosji. Sztab dywizji na lotnisku był uważany za „generalną kuźnię”. Prawie wszyscy dowódcy dywizji przybyli tutaj jako pułkownicy i wyjeżdżali po około roku jako generałowie dywizji.

Użytkowanie terenu o powierzchni 420,7 ha, które trwało prawie 47 lat, zakończyło się w 1992 r. wraz z odejściem rosyjskich sił powietrznych.

Marek Pawlicki

GALERIA ZDJĘĆ

4 komentarze

  1. A gdzie dokładniej się to lotnisko znajduje.
    Też chciałbym je zwiedzić

    1. Author

      Nie podaje takich danych niestety

    2. Author

      Nie podaje dokładnych współrzędnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *